Zakończenie związku często prowadzi do emocjonalnego zamieszania, które może skłonić nas do szybkiego poszukiwania nowego partnera. To nie jest dobry pomysł. Dlaczego?
Nowy związek jako sposób na zapomnienie o poprzednim może wydawać się kuszący, jednak psychologowie ostrzegają przed pochopnym wchodzeniem w relacje przez osoby, które dopiero co zakończyły poprzednią. Rozpoczynanie nowego związku, często dzieje się pod presją udowodnienia sobie lub innym, że jesteś „lepsza”/”lepszy albo tylko po to, żeby zagłuszyć samotność.
Jeszcze nie czas
Jak rozpoznać, że nowa znajomość to związek na odbicie? Jest kilka takich symprtomów, które powinny być dla nas sygnałem alarmowym – Jeśli na pierwszej randce głównym tematem rozmowy jest były partner, to znak, że emocje związane z wcześniejszym związkiem wciąż są nieprzepracowane. – mówi psycholożka Violetta Nowacka z podcastu Przypadki miłosne.
– Innym ostrzegawczym sygnałem jest obsesyjne dbanie o siebie czy śledzenie życia byłego partnera w mediach społecznościowych. – dodaje.
Szansa na zmiany
Podstawą zdrowych relacji jest wchodzenie w nie z pozytywnym nastawieniem, a nie z lęku przed samotnością czy z powodu presji społecznej. Nowy związek powinien wynikać z radości, spokoju i nadziei, a nie z potrzeby ratowania się przed nieprzyjemnymi emocjami.
Warto pamiętać, że proces przepracowywania emocji to nie kara, ale szansa na lepsze poznanie siebie. Dajmy sobie czas, aby w pełni zrozumieć, czego chcemy od przyszłych relacji. To na pewno pomoże we wchodzeniu w nie z czystym sercem.

